OMNITRONIC MAXX-1508NG Active Subwoofer 15"
Frequency range:40 - 150 Hz bass
Max. SPL:129 dB
DSP:Multiband Compressor; Multistep Limiter; Active Phase Correction; Delay Compensation; 3-band EQ
Attachment system:M20 thread
Speaker:1 x woofer 15" with ferrit magnet
Basket material: steel
Voice coil lows 3"
Conematerial: cardboard/paper
Type of speaker:Subwoofer
Type of construction:Vented
Carrying handle:2 pc/pcs
Transport aid:Wheels optional
4 x rubber feet
Material:MDF (medium density fiberboard), 15 mm
Color:Black, textured coating, painted
Dimensions:Width: 43.5 cm
Depth: 52 cm
Height: 51 cm
Integrated amplifier module
Power supply:230 V AC, 50 Hz
Power consumption:400 W
Protection class:Protection class I
Output power:1 x 500 W RMS LF
2 x 150 W RMS (8 ohms) HF
1 x 300 W RMS (4 ohms) HF
Device fuse:5 x 20 mm, T 3.15 A fuse replaceable
DSP:Digital signal processor
DSP presets:MUSIC; LIVE; SPEECH; 80 Hz low cut; FLAT
Cooling:1 x low-noise cooling fan
Filter:Low cut: 80 Hz
Control:Bluetooth
Bluetooth device name:MAXX-1508NG
Range:Bluetooth: range up to 10m in buildings
Carrier frequency:2.4 GHz
Circuitry:Class D
Display type:Multicolor LCD display
Control elements:Power switch, encoder, menu, BACK button
Controls:Overheat; short-circuit; DC voltage; limiter
Status LED:Limit
Connections:Input: mic/line via 1 x 3-pin XLR/6.35mm jack (F) combination socket (mounting version)
Input: line via 2 x 3-pin XLR/6.35mm jack (F) combination socket (mounting version)
Input: line via 1 x RCA (F) mounting version
Output: line via 2 x 3-pin XLR (M) mounting version
Output: speaker via 2 x speaker built-in socket (F)
Input channels:1 x stereo via RCA, channel control via rotary dial
3 x mono via XLR or jack, channel control via rotary dial
Crossover frequency:100 Hz
Power cord
Cable construction:3 x 0.75 mm² H05VV-F
Cable length:1.8 m
Weight:0.13 kg
OMNITRONIC MAXX-1508NG 2-way Top 8"
Power:Program: 300W
Rated: 150W RMS
Frequency range:90 - 20000 Hz
Sensitivity:93 dB (1W/1m)
Max. SPL:118 dB
Dispersion angle:90° x 70°
Impedance:8 ohms
Attachment system:Flange: Ø 35mm
Connections:Speaker via 1 x speaker built-in socket (F)
Crossover frequency:2800 Hz
Speaker:1 x woofer 8" with ferrit magnet
Basket material: steel
Conematerial: cardboard/paper
Voice coil lows 1,5"
1 x compression tweeter highs 1"
Voice coil compression tweeter highs 1"
Type of speaker:Compact cabinet speaker
Type of construction:Vented
Carrying handle:1 pc/pcs
Transport aid:4 x rubber feet
Material:MDF (medium density fiberboard), 15 mm, painted
Dimensions:Width: 27 cm
Depth: 27 cm
Height: 44.2 cm
Weight:9.90 kg
Top
Weight:9.1 kg
Speaker cable
Cable construction:1 x speaker cable
Cable length:5 m
Packaging units
PUEANWeightDimensions
1402639775371451,18 kg
Downloads
Spezifications
All images
NameVersionLanguage
11039070-Images-.zip
OMNITRONIC MAXX-1508NG 2.1 Active System
OMNITRONIC
Stock for approx. 12 wk(s)
849,00
add to cart
Find a dealer
Stock for approx. 12 wk(s)
Due to the dimensions of this article, different shipping conditions apply.
List price excl. 19% VAT
Prices in retail stores may vary.
No. 11039070
svg
svg
Mobile 2.1 system with DSP, mixer, stereo Bluetooth link, 800 W RMS
High-power 15" active subwoofer with DSP and Bluetooth, 800W RMS
  • Multiband Compressor; Multistep Limiter; Active Phase Correction; Delay Compensation; 3-band EQ
  • 4-channel mixer
  • Stereo Bluetooth link for wireless stereo operation with 2 systems linked together
  • Black metal grille with acoustic foam
  • 2 Rugged carrying handles
  • Wheels optional
  • 4 x rubber feet
integrated amplifier module
  • Digital signal processor
  • Control via Bluetooth
  • Bluetooth: operating range up to 10m in buildings
  • Multicolor LCD display
  • The device is cooled by low-noise cooling fan
8" passive full-range speaker, 150 W RMS